Pieszyce to malownicza miejscowość położona w południowej części województwa dolnośląskiego, w Kotlinie Dzierżoniowskiej u podnóża Gór Sowich. Jest doskonałą bazą do wypadu zarówno na górskie szlaki, jak również do wielu atrakcji znajdujących się w okolicy jak chociażby te owiane tajemnicami II wojny światowej. To zaledwie godzina jazdy z Wrocławia.
Na terenie gminy znajduje się wiele zabytków architektury. Do najciekawszych z nich należy pałac barokowy z XVIII wieku w Pieszycach (własność prywatna, obecnie zamknięty dla zwiedzających), pałac barokowo - klasycystyczny z XVIII w. w Rościszowie oraz kościoły: św. Jakuba, św. Antoniego, Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie.
Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem gminy i zarazem obowiązkowym punktem zwiedzania jest wzniesiona w 1906 r. wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór Sowich – Wielkiej Sowie, który sięga 1015 m n.p.m. Z balkonu widokowego wieży rozprzestrzenia się przepiękny widok na okolicę. W pogodne dni dostrzec można Karkonosze ze Śnieżką na czele, Śnieżnik, czy też Skytower we Wrocławiu. To turystyczne zagłębie tej części Sudetów. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski, ale spokojnie – wśród wielu szlaków prowadzących na Wielką Sowę znajdziecie zarówno te bardziej jaki i mniej wymagające, na które można wybrać się z małym dzieckiem.
Niewysokie, nietrudne i przepiękne krajobrazowo Góry Sowie z każdym rokiem zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się główne szlaki na Wielką Sowę, prowadzące z trzech przełęczy: Sokolej, Jugowskiej i Walimskiej.
Wyruszając z Pieszyc najłatwiej dostać się na Przełęcz Jugowską lub Przełęcz Walimską. W obu przypadkach czeka nas przyjemna leśna wędrówka z odrobiną wysiłku. Będą to też najszybsze i najłagodniejsze drogi na szczyt.
Jednak oprócz głównych szlaków istnieje wiele równie atrakcyjnych tras, gdzie spotkamy znacznie mniej turystów lub nawet wcale, gdzie będziemy mogli w ciszy odetchnąć od codziennego zgiełku ciesząc jednocześnie wzrok pięknymi okazami przyrody ożywionej i nieożywionej oraz widokami niejednokrotnie zapierającymi dech w piersiach.
Pieszyce oferują wiele opcji, które zaspokoją nawet najbardziej zagorzałych górołazów, ale znajdziecie Państwo również trasy dla początkujących, dla rodzin z dziećmi, a nawet kilka propozycji wędrówek na Wielką Sowę z wózkiem.
Który szlak wybrać? Czy najszybciej, najłagodniej, czy może trudniej i dłużej? Sprawdźcie nasze propozycje wycieczek z dokładnymi opisami, zdjęciami oraz aktywnymi mapami i śladami gpx.
Zaplanowaliśmy wszystko, co tylko mogą zaoferować góry: bogatą faunę i florę, schroniska z wyśmienitą kuchnią, mnóstwo miejsc na ognisko, wieże widokowe i zachwycające panoramy, zarówno na szybki wypad po pracy jak również na całodniową wycieczkę.
Rosnący trend aktywnego spędzania czasu wolnego przyciąga w Góry Sowie coraz więcej turystów uprawiających sport. Trasy zlokalizowane wśród niepowtarzalnych krajobrazów przyciągają zarówno amatorów jak również zawodowców, dla których dziewicze tereny Gminy Pieszyce i Gór Sowich stają się ciekawą atrakcją i wyzwaniem.
Sowiogórskie przełęcze są nie lada gratką dla kolarzy szosowych, zaś fani MTB znajdą tu ponad 500 km największego systemu górskich tras rowerowych w Polsce – Strefy MTB Sudety.
Miłośnikom jazdy po równinach, nie tylko na rowerach, polecamy ścieżki pieszo – rowerowe pomiędzy Pieszycami i Dzierżoniowem oraz Pieszycami i Bielawą, które nocą są także oświetlone.
Zimą z kolei miłośnicy „biegówek” mogą korzystać z sześciu ratrakowanych tras biegowych. Na aż cztery z nich trafimy z Przełęczy Jugowskiej. Pozostałe dwie swój początek mają na przełęczach Srebrnej i Walimskiej. Miłośnicy narciarstwa biegowego nie mogą pominąć także kultowego Biegu Gwarków – drugiego co do wielkości biegu narciarskiego w Polsce.
Style klasyczny i łyżwowy znajdą tu zastosowanie nie tylko w zimie. Letnią alternatywą dla biegówek są nartorolki. W Polsce to wciąż mało popularna dyscyplina sportu lecz w drodze na sowiogórskie przełęcze coraz częściej można spotkać fanów tej dyscypliny. To za sprawą odbywających się tu corocznie zawodów nartorolkowych, na które do Pieszyc przyjeżdżają zawodnicy z całej Europy. Rywalizacja odbywa się na dystansie 9 km w uphillu na Przełęcz Jugowską technikami: klasyczną, dowolną oraz na pompowanych kołach.
Seria samochodowych wyścigów górskich to z kolei coś dla sympatyków czterech kółek. Bielawska Grupa Motosport wspólnie z Gminą Pieszyce podtrzymują rajdową tradycję regionu, jednocześnie dając możliwość amatorom ścigania się po najbardziej kultowych odcinkach rajdowych w Polsce. Jednocześnie Kamionki i Rościszów to także odcinki specjalne Rajdu Świdnickiego odbywającego się tu corocznie w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Przede wszystkim jednak znajdziemy tutaj to co najcenniejsze - odpoczynek zdecydowanie bliżej dziewiczej natury, wśród unikatowego na skalę całego kraju piękna środowiska naturalnego. Nie brak tu wyjątkowej roślinności oraz gatunków zwierząt spotykanych jedynie w tej części kraju. To wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie możemy uprawiać turystykę mniej komercyjnie, a zdecydowanie bliżej przyrody.
Niezależnie od tego czy na pieszo, na rowerze czy też na nartach lub nartorolkach Gmina Pieszyce to dobry pomysł na aktywny wypoczynek.