Promowali zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym
14 grudnia dzięki uprzejmości i pomocy Burmistrza Pieszyc Pani Doroty Koniecznej-Enozel pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego spotkali się z rolnikami gminy Pieszyce w świetlicy wiejskiej w Piskorzowie, aby promować zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Tematem spotkania było omówienie zadań ustawowych realizowanych przez Kasę, czyli podstawowe informacje o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym rolników, przyznawanie świadczeń, rehabilitacja oraz informacje o wypadkowości i przyczynach wypadków przy pracy rolniczej, a także sposobie ich zapobiegania. Jednym z tematów były również choroby zawodowe rolników. „Rolniku nie daj się kleszczom” to hasło kampanii prewencyjnej KRUS, której celem jest profilaktyka boreliozy i innych chorób odkleszczowych. W 2022 roku Kasa wypłaciła 194 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci spowodowanej chorobą zawodową. Odnotowani 173 choroby zakaźne (głównie boreliozę), 12 przypadków chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy, 6 chorób układu oddechowego, 2 przypadki chorób skóry i 1 przypadek choroby narządu wzroku wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.
Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami. Te niewielkie istoty można spotkać niemal wszędzie: w lasach, na łąkach, nad rzekami i jeziorami, w zaroślach a nawet na trawnikach w miastach i na wsiach. Zagrożenie ugryzieniem przez kleszcza dotyczy praktycznie terenu całego kraju. Najwięcej zachorowań notuje się w czasie żerowania nimf – od maja do sierpnia.
Aby zminimalizować ryzyko pogryzienia przez tego pajęczaka należy:
- możliwie szczelnie okrywać ciało (koszula z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, kryte buty, wysokie skarpety – nie muszą być grube, żeby skutecznie ochronić – wskazane jest także nakrycie głowy); o odpowiedni strój należy zadbać zwłaszcza podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego
- nie siadać bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach;
- unikać spacerów w wysokiej trawie, zaroślach – należy wybierać przetarte ścieżki;
- zachować szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy i w sezonie ich wzmożonej aktywności;
- stosować środki odstraszające kleszcze – zawsze zgodnie z instrukcją producenta;
- uważnie sprawdzać ciało swoje i swoich dzieci po powrocie do domu.
Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu inspektorowi pracy, których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca była wykonywana. Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie choroby zawodowej, wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje rolnika do jednostki orzeczniczej na badanie, w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania. Inspektor sanitarny, na podstawie zebranego materiału dowodowego, a w szczególności, na podstawie orzeczenia lekarskiego o rozpoznaniu choroby zawodowej i oceny narażenia zawodowego rolnika, wydaje ostateczną decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo decyzję o braku podstaw do jej stwierdzenia.
Prawomocna decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą od ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników, to jest jednorazowego odszkodowania lub renty chorobowej zawodowej.
Zachęcamy do udziału w szkoleniach oraz zapoznawania się z publikacjami promującymi bezpieczne praktyki pracy w rolnictwie dostępnymi na stronie internetowej Kasy www.gov.pl/krus, a w szczególności do lektury broszury prewencyjnej "Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowo rdzeniowych".
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!