Droga sw Jakuba logo

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii i jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.
W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Starszego. Nie ma jednej trasy prowadzącej do katedry. Uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków całej Europy.

Droga św. Jakuba na dobre już zagościła w Polsce. A i nasz kraj – począwszy od 2005 r. – wrócił do sieci pątniczych szlaków prowadzących do Santiago de Compostela.

Droga sw Jakuba trasy w Polsce

Sowiogórska Droga św. Jakuba to najmłodsza Droga św. Jakuba w Polsce. Licząca blisko 75 km trasa jest szlakiem łączącym ze sobą Ślężańską Drogę św. Jakuba (Góra Ślęża - Sobótka - Kostomłoty - Środa Śląska) z Kłodzką Drogą św. Jakuba (Międzygórze - Kłodzko - Wambierzyce - Broumov - Krzeszów). Rozpoczyna się na Górze Ślęży i prowadzi przez Dzierżoniów, Pieszyce, Bielawę, masyw Gór Sowich, Nową Rudę, kończąc w Wambierzycach. Trasa wiedzie przez urokliwe tereny poczynając od Ślężańskiego Parku Narodowego oraz pasmo Gór Sowich nieustannie zaskakując pięknymi krajobrazami i atrakcyjnymi miejscami wartymi odwiedzenia. Następnie przez Górę św. Anny i Górę Wszystkich Świętych, gdzie możemy podziwiać wspaniałe widoki na Wzgórza Włodzickie.

Sw Jakub

W Pieszycach trasa wiedzie tuż przy barokowym Pałacu pierwotnie powstałym jako dwór w 1580 roku, a w 1699 rozbudowanym na jedną z największych i najpiękniejszych śląskich rezydencji oraz przy zabytkowym kościele pw. św. Jakuba wzmiankowanym już w 1258 roku. Dzisiejsza bryła kościoła pochodzi jednak z 1566 roku i przedstawia ceglaną, gotycką bryłę orientowaną z salowym wnętrzem.

Droga sw Jakuba mapa Pieszyce

Połączenie Dróg Ślężańskiej i Kłodzkiej pozwala pielgrzymom na wybór dalszej drogi do Santiago de Compostela. Wchodząc na Kłodzką Drogę św. Jakuba pielgrzymi mogą iść dalej Wschodnioczeską Drogą Św. Jakuba (Broumov - Hradec Kralove - Kutna Hora) na południe Czech i wzdłuż Alp przez południową Francję lub przejść Kłodzką Drogą do Sudeckiej Drogi Św. Jakuba (Krzeszów - Jelenia Góra - Lubań), następnie Saksonię i Hestię w okolice Paryża. Ze Ślężańskiej Drogi Św. Jakuba z kolei można rozpocząć pielgrzymowanie drogą Via Regia (Legnica - Złotoryja - Lwówek Śląski - Lubań), aby w Zgorzelcu skierować się przez Niemcy i Francję w kierunku Santiago de Compostela.

Odległość tras:
Góra Ślęża - Wambierzyce
ok. 75 km
czas przejścia: ok. 2-3 dni

Pieszyce - Santiago de Compostela
ok. 3 300 km
czas przejścia: ok. 100 dni