Zostań rodziną zastępczą. Dołącz do Nas!!! Pod takim hasłem ruszyła właśnie kampania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie, zachęcająca do pełnienia funkcji zawodowej i niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej.

Zostan rodzina zastepcza

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie nieustannie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci, których rodzice z różnych powodów nie mogą się nimi opiekować. Ta forma pomocy ma charakter tymczasowy, dopóki przyczyna umieszczenia w pieczy zastępczej nie ustąpi.

Aktualnie na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego funkcjonują 132 rodziny zastępcze, pod opieką których znajduje się 209 dzieci. Nieustannie jednak liczba dzieci, które wymagają opieki stale rośnie.

Jakie wyróżniamy rodziny zastępcze?
• Rodzina zastępcza spokrewniona – mogą ją stworzyć najbliżsi krewni dziecka, czyli dziadkowie lub rodzeństwo;
• Rodzinny Dom Dziecka- to miejsce, w którym może przebywać nie więcej niż ośmioro dzieci;
• Rodzina zastępcza niezawodowa- może ją stworzyć zarówno dalsza rodzina, jak i osoby niespokrewnione z dzieckiem;
• Rodzina zastępcza zawodowa – to taka rodzina, z którą starosta zawiera umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, jeden z opiekunów otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięcznie. Istnieją dwa typy rodziny zastępczej zawodowej:
- pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego- w takiej rodzinie umieszcza się dziecko do czasu unormowania jego sytuacji życiowej, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy (okres ten może zostać wydłużony w uzasadnionych przypadkach.)
- specjalistyczna rodzina – w takiej rodzinie przebywają dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak zostać rodzicem zastępczym zgłoś się do Nas. Udzielimy Ci niezbędnych informacji a także otoczymy opieką koordynatora. Warto jest pomagać.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie
Ul. Piastowska 1
58- 200 Dzierżoniów
Tel: 74-833-98-95
e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.