Logo Urzędu Miasta i Gminy w Pieszycach
Powróć do: Propozycje wycieczek

Trasa Czarny Rycerz

Trasa piesza, dla wprawionych piechurów

czas: ok. 4,5 h
długość: 14 km

Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
Wędrówkę rozpoczynamy wchodząc na ścieżkę sentymentalną (pierwszy zakręt rozpoczynający górskie serpentyny). Podczas wędrówki podziwiać możemy wyjątkowo skalisty krajobraz.

Ścieżka sentymentalna
(+ 10 minut) Pierwszą atrakcją, którą napotkamy już po zaledwie 10 minutach drogi jest drewniana kładka przy kilkumetrowym wodospadzie, gdzie można odpocząć wsłuchując się w szum kaskady wodnej.

Trasa_Czarny_Rycerz22 

Śpiewak
(+ 30 minut) Następnie ze ścieżki sentymentalnej wchodzimy na szlak czarny. Po około 30 minutach dojdziemy do Śpiewaka.

Kozie Siodło
(+40 minut) Kontynuując podróż czarnym szlakiem kierujemy się szeroką utwardzoną lecz stromą drogą do Przełęczy Kozie Siodło. To doskonałe miejsce na odpoczynek.

Trasa_Czarny_Rycerz4 

Wielka Sowa
(+45 minut) Zmieniamy szlak na czerwony i kierujemy się na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, której charakterystycznym punktem jest 25 metrowa wieża widokowa.
Wieża widokowa otwarta jest w sezonie letnim (maj – wrzesień) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:30,
a w weekendy w godzinach 9:00 – 18:30.
W okresie od października do maja wieża widokowa otwarta jest:
sobota i niedziela - 9:00 - 16:00
W przypadku złych warunków atmosferycznych obiekt może być zamknięty.

Rozdroże pod Młyńskiem
(+30 minut) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem niebieskim kierując się do Rozdroża pod Młyńskiem. Czeka nas 30 minut wędrówki wąskim, stromym i kamienistym szlakiem.

Trasa_Czarny_Rycerz10 

Stara Jodła
(+10 minut) Kontynuując wędrówkę szlakiem niebieskim dotrzemy do Przełęczy Stara Jodła, przez którą przebiega ścieżka przyrodnicza. To doskonałe miejsce na odpoczynek.

Kamionki
(+30 minut) Następnie kierujemy się szlakiem żółtym do Kamionek. Na trasie znajdziemy tablice informacyjne opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Po około pół godziny dotrzemy do pochodzącego z lat 1792 – 95 kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach. W murze po lewej stronie od wejścia umieszczony jest kamienny, okazały krzyż pokutny z wyrytym nożem.

Trasa_Czarny_Rycerz7 

Ścieżka turystyczno - historyczna
(+45 minut) Asfaltową drogą kierujemy się ok. 200 m w górę wsi. Przed mostem, po lewej stronie odbijamy na szlak czerwony i zarazem ścieżkę turystyczno - historyczną wiodącą śladem dawnych wyrobisk kopalnianych. Ciekawe tablice tematyczne przybliżą Państwu historię Kamionek oraz szczegółowy opis kopalni i ich przeznaczenia. Poznacie Państwo także metody wydobywania kruszywa i narzędzia górnicze. Spacer ścieżką w zależności od tempa zajmie Państwu ok. 45 minut.

Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
(+30 minut) Ze ścieżki turystyczno - historycznej pozostaje nam powrót do asfaltowej drogi i spacer do parkingu przy hotelu Czarny Rycerz.

Trasa z: Czarny Rycerz | mapa-turystyczna.pl