Trasa piesza, dla wprawionych piechurów

czas: ok. 3h 30 minut (+ czas na ewentualne poszukiwania Strzyżnej, krzyża Carla i czas na odpoczynek na Wielkiej Sowie)
długość: 10,4 km

Przełęcz Walimska
Wędrówkę rozpoczynamy z Przełęczy Walimskiej niebieskim szlakiem, który jest fragmentem Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3 (zwanego kiedyś Międzynarodowym Górskim Szlakiem Przyjaźni Eisenach – Budapeszt, EB)

Trasa nad Golebiem1 Trasa nad Golebiem4
Trasa nad Golebiem5 Trasa nad Golebiem7

Rozdroże między Sowami
(+55 minut) Po pokonaniu kilku krótkich, lecz stromych i kamienistych podejść dotrzemy do Rozdroża między Sowami. My kierujemy się w lewo dalej niebieskim szlakiem. Tu dołącza również szlak żółty. Do Wielkiej Sowy pozostało już maksymalnie 20 minut. Na tym krótkim odcinku możecie pokusić się o odwiedzenie Strzyżnej i na chwilę zadumy przy krzyżu Carla.

Wielka Sowa
(+20 minut) Docierając do najwyższego punktu wycieczki, a zarazem na najwyższy szczyt Gór Sowich koniecznie zróbmy przerwę na kiełbaskę z ogniska i podziwianie widoków z balkonu wieży widokowej.

Trasa nad Golebiem3 Trasa nad Golebiem8

Rozdroże pod Wielką Sową
(+15 minut) Podróż kontynuujemy fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego (dość kamienisty) czyli szlakiem czerwonym w kierunku Koziego Siodła. Cały czas towarzyszyć nam będzie również szlak żółty. I to jego będziemy się trzymać na Rozdrożu pod Wielką Sową, gdzie uciekamy od większości turystów i w ciszy i spokoju możemy wędrować dalej.

Trasa nad Golebiem9 Trasa nad Golebiem10

Rozdroże nad Gołębiem
(+ 15 minut) Po kolejnym kwadransie dotrzemy do Rozdroża nad Gołębiem, gdzie łączymy się ze szlakiem zielonym.

Rozdroże pod Młyńskiem
(+ 25 minut) Kontynuując wędrówkę docieramy do Rozdroża pod Młyńskiem. Wybieramy krótkie, ale dość wąskie i strome podejście szlakiem niebieskim na Młyńsko, aby dalej szlakiem czarnym dotrzeć do Polany Potoczkowej

Trasa nad Golebiem11 Trasa nad Golebiem12

Polana Potoczkowa
(+ 40 minut) Po dość kamienistej przeprawie szlakiem czarnym wychodzimy z lasu na Polanę Potoczkową. Warto się tu zatrzymać na chwilę i podelektować widokami.

Rozdroże nad Modlęcinem
(+ 15 minut) Następnie szlakiem czerwonym schodzimy stokiem w dół i kierujemy się w kierunku Rozdroża nad Modlęcinem – ostatniego punktu naszej wycieczki

Przełęcz Walimska
(+ 25 minut) Zmieniamy szlak na zielony i kierujemy się do parkingu na Przełęczy Walimskiej, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę.  

ℹ️ Fragmenty trasy poza głównymi szlakami, cisza i spokój, samotność na szlaku, jest też miejsce na gęsty las, na ciekawe panoramy i miejsca historyczne.

Trasa z: Przełęcz Walimska | mapa-turystyczna.pl