Na ten moment mieszkańcy Rościszowa czekali od wielu lat. 16 września 2016 roku po blisko dwóch latach od złożenia projektu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” odbyło się otwarcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Rościszowie.
FiliaOtwarcie2
Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała dyrektor MBP – CK Lidia Zakrzewska – Strózik, burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna – Enozel oraz dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws. Nową bibliotekę poświęcił ks. Krzysztof Herbut.
- Musimy dbać o rozwój całej gminy, również tych małych miejscowości – komentuje Dorota Konieczna – Enozel, burmistrz Pieszyc. Na nową bibliotekę udało nam się pozyskać 85% środków zewnętrznych, zatem ciężko byłoby z dofinansowania nie skorzystać i nie wybudować tak nowoczesnej filii.
W otwarciu udział wzięli przedstawiciele samorządów, dyrektorzy bibliotek i placówek oświatowych, jak również delegacje z miast partnerskich Pieszyc.
- Miło nam jest, że w otwarciu filii MBP- CK w Rościszowie udział wzięli także mieszkańcy sołectwa – mówiła Lidia Zakrzewska – Strózik, dyrektor MBP- CK. – Jeszcze przed otwarciem mieszkanki Rościszowa chciały się zapisać do biblioteki, teraz będzie to możliwe.
FiliaOtwarcie

Całkowity koszt projektu wyniósł 1.738.248,00 zł, co umożliwiło budowę oraz wyposażenie nowoczesnego, a zarazem wpisującego się w krajobraz budynku filii biblioteki. Pomysłodawcom zależało na tym, by stworzyć centrum biblioteczno edukacyjne, miejsce informacji i kultury, a także aktywności społecznej.