2 lipca, młodzież z Pieszyc pod opieką nauczycielki - Bernadetty Szczypki wyruszyła na Ukrainę, by ratować polskie nekropolie.
doba pl 95258 adfcd5f01b6494dda9e900d45b19d7db 1280x720
- Kolejny raz TVP Wrocław organizuje akcję ratowania polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich pod nazwą "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Młodzież z Pieszyc jedzie drugi raz na Ukrainę do miejscowości Nadwórna. Poprzedni wyjazd bardzo nas ubogacił, zebraliśmy doświadczenie, wiedzieliśmy jak jeszcze lepiej przygotować się do wyjazdu w tym roku - mówiła Doba.pl Bernadetta Szczypka dodając że: w obecnej wyprawie bierze udział 13 osób. Wyjazd będzie trwał do 13 lipca. Mamy ze sobą grabie, motyki, łopaty, siekiery, kosę. Trzysta czekolad otrzymaliśmy od stowarzyszenia Pasjonat. Mnóstwo słodyczy mamy od hurtowni, sklepów i osób prywatnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy za dobre serce. Prezenty ucieszą na pewno tamtejszą ludność.
Dla uczniów jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja do poznania historii swoich rodzin, ale również historii narodu. W ubiegłym roku 800 wolontariuszy pracowało podczas wakacji na Ukrainie, a prawie 200 tysięcy młodych ludzi przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę.
W tym roku ogólnie na ponad 100 cmentarzach pracować będzie 1000 wolontariuszy. Honorowy patronat nad akcją objął Andrzej Duda - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: Krzysztof Brzeźniak - Doba.pl i Tomasz Proszek - Stowarzyszenie PASJONAT