8 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów Bugaje okazała się najlepszą podczas Rajdu Siedemdziesięciolecia Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej pt. Swego nie znacie.... W rywalizacji rajdowej jedyna męska drużyna z Dzierżoniowa zdobywając 110 pkt. też dzierżoniowska ale żeńską 12 Drużynę Harcerską Kosodrzewy, która zgromadziła na swoim koncie 95 pkt. Na podium znalazła się jeszcze 32 Drużyna Harcerska T.O.M.C.I.A.€z Bielawy uzyskując wynik 91,5 pkt.

HarcerzeNews

Kolejne miejsca przypadły 13 DH Brzozy (87,5 pkt), 39 DSH Enigma€(86,5 pkt), 7 DH Iskra (85 pkt) i 18 DSH Cicho Ciemni (75,5 pkt). Jednak praktycznie każda z drużyn odnosiła indywidualne sukcesy wliczane do punktacji rajdowej. Np. pieszycka Iskra zwyciężyła w turnieju piłki nożnej na Orliku, a druhny z 12 DH okazały się najlepszymi siatkarkami i wygrały turniej wiedzy obywatelskiej przygotowany przez Fundację dla Wolontariatu. Okazało się także, że Brzozy i T.O.M.C.I.A. najlepiej układają piosenki, Enigma€ zadziwiała kreatywnością. Bugaje posiedli największa wiedzę o Górach Sowich, a razem z Kosodrzewami i Cichociemnymi najlepiej przygotowali kartki do wysłania w ramach akcji Mamy Niepodległą. W biegu po chustę 13 DH pokonała 8 HDCzB dopiero w dogrywce na specjalnych nartach go grupowego maszerowania.

Bazą Rajdową były Kamionki. Miejsce bardzo ważne dla instruktorów Hufca ponieważ to właśnie tutaj w tajemnym miejscu odbywają się zobowiązania instruktorskie. Stąd harcerze przeszli trasą wytyczona przez przewodnika Tomasza Śnieżka do Rościszowa, aby zobaczyć gdzie odbywał się pierwszy letni obóz harcerski Hufca po II Wojnie Światowej, w 1946 roku. Drużynowi wraz z Komendantka Hufca dokonali renowacji tablicy upamiętniającej Richarda Tamma inicjatora budowy Wieży Widokowej na Wielkiej Sowie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Tamm). Zebrano także pierwsze fundusze na wymianę tej tablicy. Kto chciałby wspomóc harcerzy w tym dziele może przesłać przelew na konto Hufca nr 31 9527 0007 0000 5122 2000 0000 lub dokonać wpłaty w siedzibie Hufca przy ul. Pocztowej 1 w Dzierżoniowie. Można przy okazji zrealizować zadanie na Odznakę 70-lecia Hufca.

Odznakę Siedemdziesięciolecia udało się zdobyć wszystkim uczestnikom Rajdu oraz kilku instruktorom i przyjaciołom harcerstwa. Jednak jeszcze przez cały listopad można przystąpić do realizacji zadań. Ewentualna modyfikację należy uzgodnić z Komenda Hufca. Uroczystego wręczenia Odznak na apelu kończącym Rajd dokonały pani Burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel i Komendantka Hufca harcmistrzyni Krystyna Waś.
List do uczestników Rajdu skierował hm. Zbigniew Skupiński, Komendant Dolnośląskiej Chorągwi ZHP.

HarcerzeOdznakaNews

Rajd wsparło także Stowarzyszenie Gór Sowich Pasjonat, a gościna w Pensjonacie u Anity€w kamionkach 72 jest godna polecenia podobnie jak smaczna jest gotowana tu grochówka! Co prawda harcerzy było zbyt dużo by dla wszystkich wystarczyło łóżek i materacy ale poradziliśmy sobie dowożąc nasze wysłużone i niezawodne lateksy.

Wielkie podziękowania kierujemy do druhów i druhen, którzy pomogli przy organizacji rajdu, a w szczególności do Jarosława Kresy, Przemysława Kucharka z Hufca ZHP Łagiewniki, Krzysztofa i Edyty Kargul, Karoliny Bielarczyk, Dominika Wnuka, Moniki Kępy. Szkoda, że nie dotarli do nasz wszyscy instruktorzy i przyjaciele Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP, ale najbliższa możliwość spotkania już niedługo, bo w Święto Niepodległości.

hm. Sławomir Waś