baner ksow

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Gmina Dzierżoniów pozyskała kwotę ponad 56 tys. zł na realizację kolejnego przedsięwzięcia ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Projekt pn. "Między Ślężą a Sową - wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o walory turystyczne regionu" Projekt realizowany będzie wspólnie z gminą Pieszyce, Biblioteką Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz Stowarzyszeniem Rozwoju i Promocji Wsi Przystań Mościsko.

W ramach projektu odbędą się m.in. dwa wyjazdy studyjne. Mieszkańcy gminy Dzierżoniów odwiedzą gminę Pieszyce, gdzie wezmą udział w ciekawych warsztatach i zwiedzą Muzeum Góry Sowie Region Sudety. Wybiorą się również na wycieczkę w Góry Sowie.
Grupa mieszkańców z Pieszyc odwiedzi natomiast Uciechów - "Wioskę Dobrego Humoru" i Owiesno - "Wieś Okrągłego Zamku". Poznają oferty wiosek tematycznych oraz plany mieszkańców związane z rozwojem turystyki.

Uczestnicy obu wyjazdów zapoznają się m.in. z działaniami organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i liderów w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o walory turystyczne regionu. Wezmą też udział w ciekawych warsztatach i poznają lokalnych działaczy.
Projekt zakłada również wydanie publikacji, w której opisane zostaną atrakcje turystyczne gmin Dzierżoniów i Pieszyce. Na zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano konferencję podsumowującą.

Głównym celem operacji jest wymiana wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich, zwiększenie intensywności współpracy i integracji oraz poznanie dobrych praktyk wypracowanych przez partnerów projektu szczególnie w temacie rozwoju wsi w oparciu o walory turystyczne regionu, poprzez współorganizację i współuczestnictwo w szeregu działań odbywających się na terenie gmin Dzierżoniów i Pieszyce w okresie od maja do końca października 2021 roku.