Na terenie Pieszyc powstał Dom 18+. Jest to realizacja projektu Fundacji Join Our Mission Polen, która zakupiła działkę i wybudowała obszerny obiekt będący domem przejściowym dla potrzebujących.

Dom18plus

- W 2010 roku narodził się pomysł wybudowania domu dla młodych 18-to letnich wychowanków domów dziecka w Pieszycach i Piławie, którzy kończąc 18 lat zmuszeni są domy dziecka opuścić. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że dla niektórych z nich pożytecznym byłby okres przejściowy pomiędzy życiem w domu dziecka, a życiem w dorosłym świecie. W czasie tego okresu przejściowego życia w Domu 18+, mogą oni przygotować się do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Było to dla nas prawdziwe wyzwanie. Holendrzy (którzy mają swoje wyrobione opinie na wiele tematów) chcą wybudować dom w Polsce dla dzieci z domów dziecka, gdyż darzą ich współczuciem. W Holandii często pytano nas: dlaczego jedziecie do Polski? W Holandii też jest dużo do zrobienia dla młodzieży. Wybraliśmy Polskę, gdyż już od 2002 roku przyjeżdżamy do tutejszych domów dziecka i zbudowaliśmy więź z mieszkającymi tutaj dziećmi i pracownikami tychże domów. Bardzo cenimy zaangażowanie zespołów domów dziecka w to, aby dzieci zadowolić – powiedział podczas uroczystego otwarcia Fred de Bruin – przewodniczący Zarządu Fundacji.

Dom18plus2

W swoim przemówieniu podziękował też osobom, które wniosły znaczący wkład w realizację projektu – Staroście dzierżoniowskiemu – Januszowi Guzdkowi, Annie Łacie – dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie, Dorocie Koniecznej – Enozel – Burmistrzowi Pieszyc, Ilonie Bugaj – dyr. Domu Dziecka w Pieszycach, Milenie Chodorskiej – wicedyrektorowi Domu Dziecka oraz Mirosławowi Obalowi z biura projektowego.

Dom18plus3

Źródło: doba.pl