8 czerwca o godz. 17.00 podczas spotkania w MBP-Centrum Kultury w Pieszycach odbędzie się zbiórka wspomnień, fotografii i amatorskich filmów dotyczących powodzi z 1997 r. W tym dniu każdy będzie mógł podzielić się domowymi archiwami dotyczącymi wydarzeń sprzed 20 lat, które na trwałe wpisały się w pamięć mieszkańców regionu. Jak Pieszyce i pieszyczanie pamiętają powódź z 1997 r.? O tym dowiemy się podczas spotkania.
PowodzZbiorkaPieszyceNews

Zbiórka odbędzie się w ramach projektu Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź, który jest realizowany w wielu miejscowościach Dolnego Śląska, oprócz m.in. Wrocławia, Kłodzka czy Legnicy – również w Pieszycach. Podczas tego wydarzenia będzie można m.in. podzielić się wspomnieniami dotyczącymi powodzi w 1997 r. w Pieszycach, a także przekazać archiwalne fotografie i amatorskie filmy dokumentalne. Przyniesione materiały będą skanowane na miejscu.

Data: 8 czerwca / czwartek / godz. 17.00
Miejsce: MBP-Centrum Kultury w Pieszycach, ul. Mikołaja Kopernika 37

Wspomnienia można przesyłać też internetowo za pomocą formularza przez stronę internetową: www.pamietampowodz.pl (zajmie to 2 minuty).

O projekcie:
Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. Organizatorzy projektu Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź sprawdzą, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu. Działania realizowane będą w dolnośląskich wielu miastach. „Podziel się tym, co pamiętasz – i co masz w swojej szufladzie” – zachęcają organizatorzy.

Cele:
– zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.;
– zbiorowy film dokumentalny zrealizowany na podstawie zgromadzonych, opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r.;
– wywiady z powodzianami, badania socjologiczne i teksty, które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu;
– gromadzenie i digitalizacja zgromadzonego zasobu w sposób ciągły na portalu Dolnośląskość.pl.
Organizacja: Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Centrum Historii Zajezdnia, Realizacja: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, Patronat Honorowy: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Dolnośląski, Media: Dolnośląskość.pl, Magazyn „Wroclife”, Telewizja Sudecka, Partnerzy: Koleje Dolnośląskie, Obywatele24.pl, Wsparcie lokalne: MBP-Centrum Kultury w Pieszycach, Urząd Miasta i Gminy w Pieszycach.
Strona internetowa: pamietampowodz.pl
Kontakt: Grzegorz Czekański, 666951823, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: facebook.com/pamietampowodz